niedziela, 17 czerwca 2018

Snartemo II

Tym razem na warsztat została wzięta krajka z epoki Vendel, z grobu Snartemo, o numerze II. Pasek różni się od większości tych, które do tej pory robiłam ilością nici. Wszystkie tabliczki oprócz brzegowych są nawleczone jedynie przez dwie przeciwległe dziurki. Utkana krajka ma przez to widocznie inny splot, jest też trochę cieńsza i węższa. Nie sprawia jednak wrażenia delikatnej (jak tkane na bardku).

Sporo informacji o krajce Snartemo, jak również rozpiskę jak nawlekać znalazłam na stronie: http://www.shelaghlewins.com/tablet_weaving/Snartemo_II/snartemo_II.htm

Ponoć krajka ze znaleziska ma 0,9 cm. Użyłam do swojej rekonstrukcji wełny 100%, dość cienkiej, dokładnie YarnArt (polecam do krajek!) i przy zachowaniu wszystkich innych wytycznych - 12 tabliczek z dwoma nićmi oraz 4 tabliczki po 4 nici - udało się taką szerokość mniej więcej osiągnąć :)

Moja rekonstrukcja:


Prawa strona:


Lewa strona:


Wzór jest strasznie prosty - ale krajka ma w sobie coś ciekawego, co zachęciło mnie do dalszych eksperymentów z tabliczkami nawleczonymi dwiema nićmi.

Poniżej rekonstrukcja i projekt inspirowany znaleziskiem - znajdź różnicę! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz